LDCM-PL-120-277-010V Wattstopper
  • bvseo_sdk, java_sdk, bvseo-4.0.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 9ms
  • REVIEWS, PRODUCT
  • bvseo-msg: The resource to the URL or file is currently unavailable.;
The LDCM-PL-120-277-010V takes a 0-10V dimming signal and a fixed line voltage input and converts it to a reverse phase dimmed output for up to 1000W for a 277V load and 450W for a 120V load. One LDCM-PL can be used per run up to the maximum wattage. The LDCM-PL can be used per run up to the maximum wattage. The LDCM-PL is rated to directly mount to a junction box in a plenum space for easier installations and to meet building requirements.
  • Send
  • Save as PDF
  • Add to favorites Remove from favorites
Features
  • Converts 0-10V dimming to reverse phase dimming
  • Operates on 120V and 277V circuits
  • Automatically senses supply voltage without need for configuration
  • Quick and easy KO mounting with class 1 and class 2 0-10V wiring support
Specifications
General Info
Color Gray
Product Series LDCM
Type Converter
Material Polycarbonate
Finish Matte
Application Sector Commercial
Product Line Wattstopper
Country Of Origin China
Installation Location Ceiling
Warranty Type 5-Year
Standard UL 8750, CSA C22 No. 250.13, ETL, cETL, RoHS
UPC Number 754182948840
Dimensions
Product Depth US 1.96 in
Product Height US 3.39 in
Product Volume US 46.5 cu in
Product Width US 7.0 in
Product Weight US 0.91 lb
Technical Information
Current Draw 3.8 A
Dimming Compatibility 0-10 V, Reverse Phase
Has Battery No
Indoor/Outdoor Indoor
Input Voltage 120/277 VAC
Line Frequency 60 Hz
Location Rating Damp
Mounting Type 1/2 in Knockout
Number of Relays 0
Operating Temperature -20°-40°C, -4°-104°F
Operating Temperature Max 104 °F
Operating Temperature Min -4 °F
Operating Humidity 5-95% RH (Non-Condensing)
Maximum Power 1000 W @ 277 VAC, 450 W @ 110-120 VAC